keldri väljaehitamine saunaks puhkeruumiks

Keldri väljaehitamine saunaks ja puhkeruumiks

Keldri väljaehitamist saunaks ja puhkeruumiks või mõneks muuks otstarbeks on tulnud ette võtta korduvalt.

Algselt oli tegemist eramaja keldriga, mida kasutati panipaigana. Kliendi soov oli ehitada sinna välja saun, koos olelemisruumiga. Siit leiate lühikirjelduse teostatud töödest.

Eesruum ja vaheseinad

Eesruumi, pesuruumi ja tualeti vaheseinad on ehitatud niiskuskindlamast kipsplaadist metallkarkassile. Betoonpõrandasse sai lõhutud kanalisatsiooni ärajooksu väljaehitamiseks kanalid. Vesi ja elekter sai toodud seintest ning põrandast.
Eesruumi viimistlemiseks kasutasime põhiliselt lakitud voodrilauda (klamberpaigaldusega), lagedel värvi ning vaheseintel kiviprofiiliga keraamilist plaati. Põrandale paigaldasime põrandalaua ning töötlesime selle õliga.

Leiliruum, pesuruum ja tualett

Tualettruumi olemasolev sein oli kõver ja konarlik, seega otsustasime, et ei krohvi seda sirgeks vaid kasutame kindakrohvi, mis lõpptulemusena sobis sinna väga hästi. Teised seinad, nii tualetis kui ka pesuruumis, plaatisime. Laed värvisime niiskuskindla värviga.
Sauna soojustuseks kasutasime “Saunan satu” plaate. Kuna esialgselt oli tulevase leiliruumi seinad kaarjad, tuli seda joont jätkata. Seega sai välja ehitatud lava, mille pea iga detail tuli eraldi lõigata. Seintel ja lagedel kasutasime lehtpuust voodrilauda. Kerisetagune plaaditi kivi jäljendava plaadiga.
Sauna kütteallikaks sai elektrikeris.

sauna ehitus

Sauna ehitus koos pesuruumiga

Sauna ja pesuruumi ehitamine uude eramusse.

Tulevase sauna ruumid saime kätte nn musta karbina. Seinteks oli Columbia plokk. Sauna ruumides teostasime täis hüdroisolatsiooni tööd ning põranda kallete valamise ja tasandustööd. Meie poolt sai paigaldatud keraamilised plaadid ja leiliruumis kivid kerise nurka. Saun soojustati seest Sauna satu plaatidega ning kattematerjaliks kasutati lehtpuust sisevoodrilauda. Lava paigaldasime valmis detailidest.

sauna ehitus

Sauna ehitus

Sauna ehitamine uude eramusse

Tulevase leili ruumi saime kätte nn musta karbina, kus põrand oli juba plaaditud. Seinteks oli betoon ja kergplokk. Saun soojustati seest Sauna satu plaatidega ning kattematerjaliks kasutati termotöödeldud sisevoodrilauda. Kuna tegu oli erimõõdulise saunaga, kus puudusid täisnurgad ehitasime lava ise kasutamata valmis detaile.

 

saun, kelder

Saun, pesu ja eesruum keldkiorrusel

Sauna ja eesruumi ehitamine keldri korrusele.
Objekti seisukord tööde võtmisel: põrandad olid süvendatud ning teostatud hüdroisolatsiooni ja valutööd.
Paekivi seintele oli kantud pritskrohv ja hüdroisolatsioon. Teostati kogu eesruumi, pesuruumi ja sauna väljaehitus koos kõikide vajaminevate töödega.

 

Eesruum, tehniline ruum

Eesruumis, kuhu paigaldasime veeboileri ning vahetasime välja veesõlme koos filtritega sai teostatud lagede värvimine struktuurvärviga. Seintele kandsime krohvikihi, millega täitsime suuremad augud ning seejärel katsime kindakrohviga.

Pesuruum ja saun

Pesuruumi seinte alusplaatidena kasutati metallkarkassile paigaldatavaid niiskuskindlaid plaate. Põrandad ning pesuruumi seinad plaaditi.

Puhkeruumi ja sauna vahle ehitati fibost sein, mille läbi paigaldati puukütte keris (köetav puhkeruumi poolt).

Sauna seinte isolatsiioniks kasutasime Saun-satu plaate. Sauna lae ja seina ning lava viimistlusmaterjalideks kasutasime lehtpuud (nimelt: haab; termohaab).

Ventilatsioon lahendati sauna ruumis loomuliku ventilatsioonina saunaukse aluse ja puuritava seina avausega. Pesuruumis kasutati sundventilatsiooni.

saun, leiliruum

Sauna ehitamine eramus

Sauna põlengujärgsed taastamistööd

Teostasime kindlustusele vastavalt kahjujuhtumile taastamistööd. Sauna leiliruum oli saanud tugevaid suitsu ja tulekahjustusi. Välja tuli vahetada ka olemasolev soojustus, et vältida põlengust ning suitsust tingitud lõhnasid. Kuna põleng oli alguse saanud kerisest, tuli asendada ka keris.

Kuna vahetusse läks kogu voodrilaud ning lava, oli  kliendi sooviks vahetada puit termotöödeldud lehtpuidu (haab) vastu.

 

sauna ja eesruumi ehitus

Saun ja eesruum

Männilauast saun

See saun on teistest erinev, kuna siin on kasutatud nii laes kui ka seinas männilauda. Männilaud annab küll väga hea ja omapärase aroomi, kuid üheks suureks miinuseks on selle vaigukolded. Suurel kuumusel hakkab laud vaiku eritama, mis võib olla küllaltki ebamugav. Kunagi ehitati saunad okaspuidust, kuna välisseina materjaliks oli okaspuu. Voodrilauda kasutati vähem ning seinteks jäi välisseina palk. Ajapikku vaik tardub, seda on ka hästi näha vanematest saundest.
Sauna-, eesruumi- ning pesuruumi põrandal ja seintel on kasutatud keraamilisi plaate. Eesruumi seinte viimistluseks on kasutatud vanasid halliks läinud nn kuuri laudu ja ühte seina on paigaldatud vanad korstna kivid, mille sisse sai laotud süvendid.

sauna ehitus

Saun

Saun ridaelamus

Saun ehitati uude ridaelamusse, vastavalt projektis ettenähtud kohta. Seinad olid kergplokist. Sauna siseosa soojustusena kasutasime Sauna satu plaate, millele paigaldati distantsliistud ja voodrilaud. Sauna lava ja põranda tasapinna ehitamiseks kasutasime lehtpuust valmisdetaile. Lava jäi paiknema kerise mõlematele külgedele. Spetsiaalne elektrikeris uputati põranda sisse.

sauna ehitus

Sauna ehitus koos pesu- ja eesruumiga

Tegemist on eraldi sissekäiguga eramaja sauna ja eesruumiga. Antud projekti käigus sai lammutatud vana saun ning kokku viidud kuuriga, sauna eesosast sai lammutatud panipaigad, mille arvelt võideti ruumi tualeti ehitamiseks ja sauna eesruumi väljaehitamiseks. Eesruumis jäeti ruumi ka nn pesuköögile. Põrandad soojustati, valati ning paigaldati gaasikütte pealt vesipõrandaküte. Kattematerjalina kasutasime põrandaplaati. Puhkeruumi seinte viimistluseks kasutasime osaliselt vana tellist ja laudist. Üks seintest krohviti krohviga Rustico, antiik tehnikaga ning kaeti toonitud loodusliku vaiguga.
Leiliruum on elektrikerisega, mille taga asetseb kiviplaatidest dekoratsioonsein. Sauna seinte ja lava ehitamiseks kasutasime lehtpuud. Lava laud sai peitsitud spetsiaalse peitsiga.
Samuti teostasime kogu ventilatsiooni, toru- ning elektritööd.

sauna ehitus

Sauna- ja pesuruumi ehitus Viimsis

Sauna välja ehitamine eramussse (uusehitis), mis oli juba võetud kasutusele.

Pesu ja eesruumi seisukord

Sauna ja pesuruum oli musta karbi kujul. Betoonpõrandale ei olnud kaldeid valatud.
Teostasime kõik siseviimistlustööd. Saunas kasutasime seina ja lava ehitamiseks lehtpuud. Pesuruumi põrand plaaditi looduskivi kildudest moodustatud mosaiikplaadiga. Seintele kasutasime erinevaid materjale: 100mmx100mm plaat, marmortükikestega krohvisegu Imarmi ning osaliselt puitlaudist. Lagi sai tehtud sisevoodrilauast. Küttekoldena paigaldasime puuküttekerise.

sauna ehitus

Saun ja pesuruum

Algselt oli ruumides vana saun ja pesuruum. Kliendi sooviks oli kapitaalne Soome sauna ja pesuruumi värskendus.
Saun asus korrusmajas.

Pesuruum

Pesuruumis eemaldati vanad plaadid ning veekahjustusi saanud alus seinad. Teostati põrandakütte paigaldus ja sellega kaasnevad valutööd. Uute seinte ehitus, täis hüdroisolatsiioni tööd ning plaatimistööd.

Saun

Sauna ruumis eemaldati kogu vana lava, laudis ja põrandakatte materjal. Põrand valati, teostati hüdroisolatsiooni tööd. Seintele paigaldati uus laudis laua klambritega ning ehitati täiesti uus lava. Lava esimese taseme sisse (põrand) paigaldati elektri keris. Vahetati saunauks.